عضویت نظرات درباره پايگاه تماس با ما

كسى كه سزاوار همنشينى است

شعب الإيمان ـ به نقل از معاوية بن مُرّه ـ : لقمان به پسرش گفت : «پسرم ! با بندگان نيكوكار خدا همنشينى كن ؛ چرا كه در سايه همنشينى با آنان، به خير دست مى يابى ، و چه بسا در پايان اين همنشينى، بر آنان رحمت نازل شود و تو را هم در بر بگيرد ».

پرینت احادیث

الاختصاص ـ به نقل از اَوزاعى، درباره آنچه لقمان به پسرش گفت ـ : اى پسرم! با بينوايان، همسايگى كن؛ بويژه با ناداران و بينوايان مسلمان .

پرینت احادیث

الإخوان ـ به نقل از حسن ـ : لقمان به پسرش گفت: پسرم! «پس از تقواى الهى ، انتخاب رفيق صالح را براى خود ترك مكن».

پرینت احادیث

الاختصاص ـ به نقل از اَوزاعى، درباره آنچه لقمان عليه السلام به پسرش گفت ـ : پسرم! رفيق و همراه صالح داشتن، بهتر از تنهايى است.

پرینت احادیث

محبوب القلوب :لقمان گفت : «پسرم ! نزد اهل حكمت، حكيمانه سخن بگو ، و با اهل دانش و ياد[ِ خدا] همنشينى كن ؛ چرا كه اين كار، باعث زنده نگه داشتن دانش است و در دل ها فروتنى ايجاد مى كند» .

پرینت احادیث

مُحاضَرات الاُدباء :لقمان گفت : «هر گاه خواستى با مردى رفاقت كنى ، دقّت كن ؛ اگر نيكى هايش بيشتر بود، با او رابطه برقرار كن» .

پرینت احادیث

خزانة الخيال :لقمان به پسرش گفت : «پسرم ! . . . با كسى دوستى كن كه فريب دنيا را نخورَد و روز حسابرسى، پشيمان نگردد ... ».

پرینت احادیث 

امام صادق علیه السلام

ـ فيما وَعَظَ لُقمانُ ابنَهُ ـ : يا بُنَيَّ ، إنَّ الدُّنيا بَحرٌ عَميقٌ ، قَد هَلَكَ فيها عالَمٌ كَثيرٌ ، فَاجعَل سَفينَتَكَ فيهَا الإِيمانَ ، وَاجعَل شِراعَهَا التَّوَكُّلَ ، وَاجعَل زادَكَ فيها تَقوَى اللّه‏ِ ، فَإِن نَجَوتَ فَبِرَحمَةِ اللّه‏ِ ، وإن هَلَكتَ فَبِذُنوبِكَ
ـ در پندهاى لقمان عليه السلام به پسرش ـ : اى پسرم! دنيا، درياى عميقى است كه بسيارى در آن هلاك گرديده ‏اند . پس كشتى ‏ات را در دنيا، ايمان به خدا قرار بده و بادبان آن را توكّل بر خدا، و توشه راهت را تقواى خداوند عز و جل قرار بده؛ اگر نجات يافتى، از رحمت خداست و اگر هلاك شدى، به سبب گناهانت خواهد بود

بحار الأنوار : ج 13 ، ص 411 ، ح 2

تعداد كتابها : 111

تعداد احاديث : 45456

تعداد تصاویر : 685

تعداد حدیث روز : 646

تعداد کلید واژه ها : 608

تعداد اعضاء : 3414