کتابخانه احادیث شیعه

185. بهترين روش، ميانه رويست

در راه خدا، انفاق كنيد! و [با ترك انفاق] خود را به دست خود، به هلاكت نيفكنيد! و نيكى كنيد كه خداوند نيكوكاران را دوست دارد.
نمایش منبع
نيكى كردن، در سرشتِ نيكان است و بدى كردن، در سرشت بَدان.
نمایش منبع
ابن عباس درباره آيه «كسانى كه در شب و روز، و پنهان و آشكار، اموالشان را انفاق مى كنند، پاداش آنان در نزد پروردگارشان [محفوظ] است و نه بيمى بر آنان هست و نه اندوهگين مى شوند» مى گويد: اين آيه درباره على بن ابى طالب نازل شد. يك دِرهم را شبْ اِنفاق كرد و يكى را روز؛ يكى را پنهانى و يكى را آشكار.
نمایش منبع
به اسحاق بن عمّار فرمودند: اى اسحاق! تا مى توانى، به دوستداران من نيكى كن؛ زيرا هيچ مؤمنى به مؤمن ديگر نيكى نكرد، مگر اين كه با اين كار، روى ابليس را خراش انداخت و قلبش را جريحه دار كرد.
نمایش منبع
اگر كسى دار و ندار خود را در راهى از راه هاى خدا خرج كند، كار نيكويى نكرده و توفيق داده نشده است. مگر نه اين است كه خداى متعال مى فرمايد: «خود را به دست خود به هلاكت نيفكنيد و نيكى كنيد كه خداوند، نيكوكاران را دوست دارد»؟ مقصود [خداوند]، ميانه روها هستند.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق عليه ‏السلام: :

الإِخوانُ ثَلاثَةٌ: فَواحِدٌ كَالغِذاءِ الَّذي يُحتاجُ إلَيهِ كُلَّ وَقتٍ فَهُوَ العاقِلُ، وَالثّاني في مَعنَى الدّاءِ وهُوَ الأَحمَقُ، والثّالِثُ في مَعنَى الدَّواءِ فَهُوَ اللَّبيبُ؛

برادران، سه گروه‌‏اند: دسته‌‏اى از آنان ، مانند غذايند كه هميشه بدان، نياز است و آن، خردمند است. دسته دوم، مانند بيمارى و آفت است و آن، نادان است. گروه سوم، مانند داروست و آن، حكيم است.

تحف العقول، ص 323

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3454