کتابخانه احادیث شیعه

265. براى رضاى خدا، و نه افراط و نه تفريط

هرگز دست خود را [در انفاق و بخشش] به گردن نبند و بيش از حد نيز دست خود را مگشاى [و افراط و تفريط مكن] كه [در هر دو صورت ]مورد سرزنش قرار مى گيرى و حسرت خواهى خورد.
نمایش منبع
اگر كسى دار و ندار خود را در راهى از راه هاى خدا خرج كند، كار خوبى نكرده و توفيقى نيافته است. مگر نه اين كه خداى تعالى مى فرمايد: «با دست هايتان خود را به هلاكت نيندازيد و نيكى كنيد كه خداوند، نيكوكاران را دوست دارد»؟ مقصود [از نيكوكاران]، ميانه رَوى كنندگان هستند.
نمایش منبع
درباره آيه «هرگز دست خود را به گردن نياويز [و بُخل نورز] و آن را بيش از حد نيز مگشاى كه سرزنش شده و حسرت زده بنشينى» فرمودند: مقصود از حسرت، تهى دستى است.
نمایش منبع
سخاوتمند، كسى است كه مال خود را ببخشد و اين كار را براى رضاى خدا انجام دهد، امّا كسى كه در راه معصيت خدا، دست و دل باز باشد، باركش خشم و ناخشنودى خداست. چنين كسى بخيل ترينِ مردمانْ نسبت به خود است، چه رسد به ديگران!
نمایش منبع
سخاوتمند، آن ولخرجى نيست كه اموال خود را نابه جا مى بخشد؛ بلكه كسى است كه زكات و ديگر حقوق مالى اى را كه خداى ـ عزّ و جلّ ـ بر او واجب كرده است، مى پردازد.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق عليه ‏السلام: :

الإِخوانُ ثَلاثَةٌ: فَواحِدٌ كَالغِذاءِ الَّذي يُحتاجُ إلَيهِ كُلَّ وَقتٍ فَهُوَ العاقِلُ، وَالثّاني في مَعنَى الدّاءِ وهُوَ الأَحمَقُ، والثّالِثُ في مَعنَى الدَّواءِ فَهُوَ اللَّبيبُ؛

برادران، سه گروه‌‏اند: دسته‌‏اى از آنان ، مانند غذايند كه هميشه بدان، نياز است و آن، خردمند است. دسته دوم، مانند بيمارى و آفت است و آن، نادان است. گروه سوم، مانند داروست و آن، حكيم است.

تحف العقول، ص 323

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3454