کتابخانه احادیث شیعه

281. از صفات نيكوكاران

آنان (نيكوكاران) شهادت دروغ نمى دهند و هنگامى كه به لغو و بيهودگى برخورد كنند، بزرگوارانه از آن مى گذرند.281. از صفات نيكوكاران
نمایش منبع
هر كس درباره انسانى مسلمان يا اهل كتاب يا هر انسان ديگرى شهادت دروغ بدهد، در روز قيامت، از زبانش آويزان مى شود و همراه منافقان، در طبقه زيرين جهنّم خواهد بود.
نمایش منبع
درباره آيه «و كسانى كه از لَغْو، روى مى گردانند» فرمودند: يعنى كسى درباره تو حرف نادرستى ببافد، يا چيزى را كه در تو نيست به تو نسبت بدهد و تو به خاطر خدا، از او روى بگردانى. در روايتى ديگر آمده است: مقصود از لغو، ساز و آواز و كارهاى غفلت آور است.
نمایش منبع
كسى كه براى زنده كردن حقّ يك مسلمان، شهادت حقّ بدهد، روز قيامت در حالى آورده مى شود كه پرتو نور چهره اش، تا چشم كار مى كند ديده مى شود و خلايق او را به نام و نسب مى شناسند.
نمایش منبع
گوش خود را به شنيدن خوبى ها عادت بده و به آنچه كه به صلاح و درستى تو نمى افزايد گوش مسپار؛ زيرا اين كار، دل ها را زنگار مى زند و موجب سرزنش مى شود.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق عليه ‏السلام: :

الإِخوانُ ثَلاثَةٌ: فَواحِدٌ كَالغِذاءِ الَّذي يُحتاجُ إلَيهِ كُلَّ وَقتٍ فَهُوَ العاقِلُ، وَالثّاني في مَعنَى الدّاءِ وهُوَ الأَحمَقُ، والثّالِثُ في مَعنَى الدَّواءِ فَهُوَ اللَّبيبُ؛

برادران، سه گروه‌‏اند: دسته‌‏اى از آنان ، مانند غذايند كه هميشه بدان، نياز است و آن، خردمند است. دسته دوم، مانند بيمارى و آفت است و آن، نادان است. گروه سوم، مانند داروست و آن، حكيم است.

تحف العقول، ص 323

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3454