کتابخانه احادیث شیعه

293. اجراى احكام خدا، آرامش بخش است

هر كس، انسانى را بدون ارتكاب قتل يا فساد در روى زمين بكشد، گويى همه انسان ها را كشته و هر كس، انسانى را از مرگ نجات دهد، گويى همه مردم را زنده كرده است.
نمایش منبع
خداوند، كشتنِ انسان را بِدان جهتْ حرام فرمود كه اگر آن را حلال مى كرد، باعث نابودى مردم و هرج و مرج در اداره جامعه مى شد.
نمایش منبع
دل بنده، هميشه پذيراى ترس و اميد است، تا آن گاه كه خونى را به ناحق بريزد. پس چون خون ريخت، دلش زير و رو مى گردد و براثر گناه، مانند كوره آهنگرى تفتيده و سياه مى شود و ديگر نه كار خوب را، خوب مى داند و نه كار بد را، بد.
نمایش منبع
نابود شدنِ همه دنيا، اَهَميتش نزد خدا، كمتر از اين است كه خونى به ناحَق ريخته شود.
نمایش منبع
ريختن خون مسلمانى كه به يگانگى خدا و پبامبرى من گواهى مى دهد، جايز نيست، مگر در سه مورد: كسى كه مرتكب زناى مُحصنه شده باشد. چنين كسى بايد سنگسار شود. كسى كه با سلاح به جنگ خدا و پيامبرش برخيزد. چنين كسى يا كشته مى شود يا به دار آويخته مى گردد و يا تبعيد مى شود، و كسى كه ديگرى را كشته باشد كه در اين صورت، بايد او را [قصاص كرد و] كشت.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام محمد باقر علیه السلام :

مَنْ طَلَبَ الدُّنْيا اسْتِعْفافاً عَنِ النّاسِ، وَ سَعْياً عَلى أهْلِهِ، وَ تَعَطُّفاً عَلى جارِهِ، لَقَى اللهَ عَزَّ وَجَلَّ يَوْمَ الْقِيامَةِ وَ وَجْهُهُ مِثْلُ الْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْرِ

هركس دنيا را به جهت يكى از اين سه حالت طلب كند: بى نيازى از مردم؛ آسايش و رفاه خانواده و عائله اش؛ كمك و رسيدگى به همسايه اش؛ روز قيامت در حالتى محشور مى گردد و به ملاقات خداوند متعال نايل مى شود كه صورتش همچون ماه شب چهارده، نورانى است.

وسائل الشّيعة: ج 17، ص 21، ح 5

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3454