کتابخانه احادیث شیعه

عادلترين مردم

امام على عليه السلام ـ در سفارش به فرزند بزرگوارش حسن عليه السلام ـ فرمود : فرزندم! تو را سفارش مى كنم به گزاردن نماز در وقتش ··· و رعايت عدالت در خشنودى و خشم.
نمایش منبع
تنبيه الخواطر: روايت شده است كه موسى عليه السلام از خداوند عزّ و جلّ پرسيد: كدام بنده تو غنى تر است؟ فرمود: كسى كه به آنچه او را داده ام قانع تر است. پرسيد: كدام يك عادلتر است؟ فرمود: كسى كه از جانب خود انصاف داشته باشد.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : عادلترين مردم، كسى است كه بر مردم همان پسندد كه بر خود مى پسندد و بر آنان نپسندد آنچه را بر خود نمى پسندد.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله ـ هنگامى كه به ايشان گفته شد: دوست دارم عادلترين مردم باشم ـ فرمود : آنچه براى خودت دوست دارى، براى مردم نيز دوست بدار، تا عادلترين مردم باشى.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عادلترين مردم، كسى است كه با داشتن قدرت، انصاف ورزد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عادلترين مردم، كسى است كه با آن كه بر او ستم روا داشته است به انصاف رفتار كند. ستمكارترين مردم كسى است كه به آن كه با او به انصاف رفتار كرده، ستم كند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عادلترين خلق، كسى است كه بيش از همه به حق داورى كند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عادلانه ترين روش اين است كه با مردم آن گونه رفتار كنى كه دوست دارى با تو رفتار كنند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : نهايت عدالت، اين است كه آدمى با خودش به عدالت رفتار كند.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق علیه السلام :

ـ فيما وَعَظَ لُقمانُ ابنَهُ ـ : يا بُنَيَّ ، إنَّ الدُّنيا بَحرٌ عَميقٌ ، قَد هَلَكَ فيها عالَمٌ كَثيرٌ ، فَاجعَل سَفينَتَكَ فيهَا الإِيمانَ ، وَاجعَل شِراعَهَا التَّوَكُّلَ ، وَاجعَل زادَكَ فيها تَقوَى اللّه‏ِ ، فَإِن نَجَوتَ فَبِرَحمَةِ اللّه‏ِ ، وإن هَلَكتَ فَبِذُنوبِكَ

ـ در پندهاى لقمان عليه السلام به پسرش ـ : اى پسرم! دنيا، درياى عميقى است كه بسيارى در آن هلاك گرديده ‏اند . پس كشتى ‏ات را در دنيا، ايمان به خدا قرار بده و بادبان آن را توكّل بر خدا، و توشه راهت را تقواى خداوند عز و جل قرار بده؛ اگر نجات يافتى، از رحمت خداست و اگر هلاك شدى، به سبب گناهانت خواهد بود

بحار الأنوار : ج 13 ، ص 411 ، ح 2

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3462