کتابخانه احادیث شیعه

حديث و آيات : اذان و اقامه گفتن در گوش نوزاد

الإمام عليّ عليه السلام : لَمّا حَضَرَت وِلادَةُ فاطِمَةَ عليهاالسلام، قال رَسولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آلهلِأَسماءَ بِنتِ عُمَيسٍ و اُمِّ سَلَمَةَ : اِحضَراها ، فإِذا وَقَعَ وَلَدُها واستَهَلَّ فَأَذِّنا في اُذُنِهِ اليُمنى و أَقِيما في اُذُنِهِ اليُسرى ؛ فَإِنَّهُ لا يُفعَلُ ذلِكَ بِمِثلِهِ إلاّ عُصِمَ مِنَ الشَّيطانِ ، و لا تُحدِثا شَيئا حَتّى آتِيَكُما.
فَلَمَّا وَلَدَت فَعَلَتا ذلِكَ ، فَأتاهُ النَّبِيُ صلي الله عليه و آلهفَسَرَّهُ وَ لَبَّأهُ حديث بِريقِهِ ، و قالَ : اللّهُمَّ إنِّي اُعيذُهُ بِكَ و وُلدَهُ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيمِ. حديث
امام على عليه السلام : وقتى زمان زايمان فاطمه سلام اللّه عليها فرا رسيد ، پيامبر خدا به اسماء بنت عميس و امّ سلمه فرمود : «در كنارش باشيد . وقتى فرزندش به دنيا آمد و گريست ، در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگوييد ؛ چرا كه هر جا همانند اين كار انجام شده ، نوزاد از شيطان در امان مانده است و هيچ نكنيد تا من بيايم» .
وقتى فاطمه عليهاالسلام[او را] به دنيا آورد، آنان همين كار را كردند سپس ، پيامبر خدا آمد و ناف او را بُريد و نخستين خوراك را با آب دهانش به او داد و گفت : «خداوندا! من او را و فرزندان او را از شرّ شيطان رانده شده ، در پناه تو قرار مى دهم» .
نمایش منبع


حدیث روز 

امام علی علیه السلام : :

اِذا هِبْتَ اَمْرا فَقَعْ فيهِ فَاِنَّ شِدَّةَ تَوَقّيهِ اَعْظَمُ مِمّا تَخافُ مِنْهُ؛

هرگاه از كارى هراس و بيم داشتى، خود را در آغوش همان كار بيفكن، چرا كه سختى پرهيز و هراس، بزرگتر از خود آن چيزى است كه از آن مى‏ ترسى.

نهج البلاغه، حكمت 175

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3461