عضویت نظرات درباره پايگاه تماس با ما

توبـه

صفحه اختصاصي حديث و آيات (إِنَّ اللّه َ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ) . حديث

(خداوند ، توبه كاران و پاكيزگان را دوست دارد) .
رسول اللّه صلي الله عليه و آله : إنَّ اللّه َ تَعالى يُحِبُّ الشّابَّ التّائِبَ . حديث

رسول خدا صلي الله عليه و آله : خداوند ، جوان توبه كار را دوست دارد .

پرینت احادیث

رسول خدا صلي الله عليه و آله : خداوند ، بنده مؤمنِ به گناه آزموده شده توبه كار را دوست دارد .

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : به سوى خداوند عز و جل توبه كنيد و به دوستى اش درآييد كه خداوند ، توبه كاران و پاكيزگان را دوست دارد ، و مؤمن ، توبه كار است .

پرینت احادیث

صفحه اختصاصي حديث و آيات الكافي عن أبي بصير : قُلتُ لِأَبي عَبدِاللّه ِ عليه السلام : «يَـأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ تُوبُواْ إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا» حديث ؟
قالَ : هُوَ الذَّنبُ الَّذي لا يَعودُ فيهِ أبَدا .
قُلتُ : وأيُّنا لَم يَعُد ؟ !
فَقالَ : يا أبا مُحَمَّدٍ ، إنَّ اللّه َ يُحِبُّ مِن عِبادِهِ المُفَتَّنَ التَّوّابَ . حديث

الكافى ـ به نقل از ابو بصير ـ : از امام صادق عليه السلامدرباره آيه «اى كسانى كه ايمان آورده ايد ! به سوى خدا ، خالصانه توبه كنيد» ، پرسيدم .
فرمود : «مقصود ، گناهى است كه پس از توبه ، ديگر هرگز به آن باز نگردند» .
گفتم : كدام يك از ما [چنين است و ]ديگر به گناه باز نمى گردد؟
فرمود : «اى ابومحمّد! خداوند از ميان بندگانش ، بنده به گناه آزموده شده بسيار توبه كار را دوست دارد» .

پرینت احادیث

امام سجاد عليه السلام ـ در دعا ـ : بارالها ! در كتاب استوارت فرمودى كه توبه را از بندگانت مى پذيرى و از گناهان درمى گذرى و توبه كاران را دوست مى دارى . پس همان گونه كه وعده داده اى ، توبه ام را بپذير و همان گونه كه تضمين كرده اى ، از گناهانم درگذر و همان گونه كه شرط كرده اى ، دوستى ات را بر من مقرّر دار.

پرینت احادیث

امام سجاد عليه السلام ـ در دعا ـ : بارالها ! از تو پوزش مى خواهم ... . پس بر محمّد و آل محمّد ، درود فرست و پشيمانى ام را از لغزش هايى كه دچار آن شدم و عزمم را بر واگذاشتن گناهانى كه با آنها روياروى مى شوم ، توبه اى قرار ده كه محبّتت را برايم در پى بياورد ، اى دوستدار توبه كاران !

پرینت احادیث

امام سجاد عليه السلام ـ در دعا ـ : بارالها ! ترس از كيفر موعود را روزى ما گردان ... و ما را نزد خود ، از توبه كارانى قرار ده كه محبّتت را بر آنان مقرّر داشتى و بازگشتشان را به فرمانبرى ات پذيرفتى ، اى عادل ترين عادلان !

پرینت احادیث

امام صادق عليه السلام : هرگاه بنده خالصانه توبه كند ، خداوند ، او را دوست مى دارد و گناهانش را در دنيا و آخرت بر او مى پوشاند .

پرینت احادیث

امام كاظم عليه السلام ـ در تفسير آيه «اى كسانى كه ايمان آورده ايد ! به سوى خدا ، خالصانه توبه كنيد» ـ : مقصود آن است كه بنده توبه كند و ديگر به گناه بازنگردد . محبوب ترينِ بندگان در نزد خداوند ، پرهيزگارِ توبه كار است .

پرینت احادیث

الكافى ـ به نقل از ابن ابى عمير ، از يكى از راويان شيعه كه سند حديث را به معصوم رسانده است ـ : خداوند عز و جل ، به توبه كاران ، سه خصلت داده است كه اگر يكى از آنها را به زمينيان و آسمانيان مى داد ، با همان ، نجات مى يافتند . اين فرموده خداست كه : «خداوند ، توبه كاران و پاكيزگان را دوست دارد» ، و[البته ]خداوند ، هركه را دوست بدارد ، عذاب نخواهد كرد .

پرینت احادیث 

امام على عليه ‏السلام:

مَنْ أيْقَنَ أنّهُ يُفارِقُ الأحبابَ، ويَسكُنُ التُّرابَ، ويُواجِهُ الحِسابَ، ويَسْتَغْنِي عَمّا خَلَّفَ، ويَفْتَقِرُ إلى ما قَدَّمَ، كانَ حَرِيّا بِقِصَرِ الأملِ وطُولِ العَملِ؛
هر كه يقين كند كه از دوستان جدا خواهد شد و در دل خاك خواهد خفت و حساب و كتابى در پيش رو دارد و آنچه بر جاى مى‏ نهد به كارش نخواهد آمد و به آنچه پيش فرستاده نيازمند است، سزاوار است كه رشته آرزو را كوتاه و دامنه عمل را دراز گرداند.

بحار الأنوار : 73/167/31

تعداد كتابها : 111

تعداد احاديث : 45456

تعداد تصاویر : 685

تعداد حدیث روز : 646

تعداد کلید واژه ها : 608

تعداد اعضاء : 3338