کتابخانه احادیث شیعه

1841 ـ ثمره فروتنى

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : همانا فروتنى، بر بلندى و رفعت صاحب خود مى افزايد. پس فروتن باشيد، تا خداوند شما را رفعت بخشد.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كه براى خدا فروتنى كند ، خداوند او را بالا برد . پس او در نظر خودش ناچيز باشد و در چشم مردم بزرگ . و هر كه بزرگى فروشد ، خداوند او را پست گرداند . پس او در چم مردم كوچك باشد و در نظر خودش بزرگ ؛ در نظر مردم حتّى از سگ و خوك هم پست تر باشد .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : ثمره فروتنى دوستى است، ثمره تكبر ناسزا [شنيدن] است .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : فروتنى جامه ابهّت بر قامت تو مى پوشاند .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : با فروتنى، كارها سامان مى يابد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : فروتنى فضيلت را منتشر مى سازدو تكبّر رذيلت را آشكار مى گرداند.
نمایش منبع
امام كاظم عليه السلام : همانا زراعت در دشت مى رويدو روى تخته سنگ برآمده نمى رويد. حكمت نيز چنين است، در دل شخص فروتن آباد مى شود و در دل انسان متكبّر و گردنفراز آباد نمى شود؛ زيرا خداوند فروتنى را ابزار خرد قرار داده است و تكبّر را ابزار نابخردى.
نمایش منبع
امام كاظم عليه السلام : خداوند فروتنان را به اندازه فروتنى شان بالا نمى برد، بلكه آنان را به اندازه عظمت و بزرگى خود رفعت مى بخشد.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام رضا علیه السلام : :

اِجْعَلُوا لِأَنْفُسِكُمْ حَظّا مِنَ الدُّنْيا، بِاِعْطائِها ما تَشْتَهى مِنَ الْحَلالِ وَ مالَمْ يَنَلِ المُرُوَّةَ وَ لاسَرَفَ فيهِ، وَ اسْتَعينوُا بِذلِكَ عَلى اُمُورِ الدّينِ؛

براى خودتـان بهره ‏اى از دنيـا قرار دهـيد، به اينكه خواسته‏ هاى دل را از حلال به آن بدهيد، تا حدّى كه مروّت را از بين نبرد و اسراف در آن نباشد، و بدين وسيله، بر كارهاى دين، كمك بجوييد.

فقه الرضا عليه‏ السلام، ص 337

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3459