کتابخانه احادیث شیعه

156. به هر طرف رو كنى، خداست

نيكى اين نيست كه روى خود را به سوى مشرق و مغرب بگردانيد، بلكه نيكى (و نيكوكار) كسى است كه به خدا و روز قيامت و فرشتگان و كتاب ها و پيامبران ايمان آورده و مال را با آن كه دوستش مى دارد به خويشاوندان و يتيمان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان انفاق كند و نماز را برپا دارد و زكات بدهد و كسانى كه به عهدى كه با ديگران بسته اند وفا كنند و صبرپيشگان در سختى ها و زيان و هنگام جنگ. اينان در حقيقت راستگويان و تقواپيشگانند.156. به هر طرف رو كنى، خداست
نمایش منبع
با يكديگر، رفت و آمد [و ارتباط] داشته باشيد و به هم نيكى كنيد و با هم مهربان باشيد و چنان كه خداى عزوجل به شما فرمان داده است، برادرانى نيكوكار [براى هم] باشيد.
نمایش منبع
اوج نيكوكارى آن است كه در پنهان، همان رفتارى را داشته باشى كه در آشكار دارى.
نمایش منبع
بالاتر از هر نيكوكارى، نيكوكار ديگرى هست، تا آن كه شخص در راه خدا كشته شود كه بالاتر از وى نيكوكارى نيست.
نمایش منبع
نيكوكار، ده نشانه دارد: براى خدا دوستى و دشمنى مى كند؛ براى خدا همراهى مى كند و جدا مى شود؛ براى خدا خشم مى گيرد و خشنود مى شود؛ براى خدا كار مى كند و خواسته هايش را فقط از او مى خواهد؛ و در برابر خدا، با ترس و بيم و پاكى و اخلاص و حيا و مراقبت از نَفْس، فروتنى مى ورزد و به خاطر خدا نيكى مى كند.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق عليه ‏السلام : :

يَعيشُ النّاسُ بِاِحْسانِهِمْ اَكْثَرَ مِمّا يَعيشونَ بِاَعْمارِهِمْ وَ يَموتون بِذُنوبِهِمْ اَكْثَرَ مِمّا يَموتونَ بِآجالِهِمْ؛

مردم، بيشتر از آن‏كه با عمر خود زندگى كنند، با احسان و نيكوكارى خود زندگى مى‏ كنند و بيشتر از آن‏كه با اجل خود بميرند، بر اثر گناهان خود مى‏ ميرند.

دعوات الراوندى: ص 291، ح 33

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3459