کتابخانه احادیث شیعه

193. پس انداز كنيد

خداوند بر هدايت كسانى كه هدايت شده اند مى افزايد، و آثار شايسته اى كه از انسان باقى مى ماند، ثوابش در پيشگاه پروردگارت بهتر و خوش عاقبت تر است.
نمایش منبع
دوستى ما را دست كم نگيريد، كه از باقياتِ صالحات (كارهاى خير ماندگار) است.
نمایش منبع
مقصود خداوند از «باقياتِ صالحات» در قرآن، برخاستن در پايان شب براى نماز شب و دعا كردن در سحرگاهان است.
نمایش منبع
خداوند، پدرى را كه دختر دارد، رحمت كند! دخترها، با بركت و دوست داشتنى هستند و پسرها خوش قدم اند و همگى [براى والدينشان]، باقياتِ صالحات هستند.
نمایش منبع
از اعمال صالح و نيكى هاى مؤمن كه [ثواب آنها] پس از مرگش همچنان به وى مى رسد، اين است كه: دانشى تعليم دهد و منتشر سازد يا فرزند صالحى از خود برجاى گذارد يا نسخه اى از قرآن به ارث نهد [كه آن را بخوانند] يا مسجدى بسازد يا ساختمانى براى مسافران بنا كند يا نهر آبى ايجاد نمايد يا در زمان سلامت و زندگى اش، از دارايى خود، صدقه اى بدهد كه ثواب آن، پس از مرگش به او برسد.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق علیه السلام :

ـ فيما وَعَظَ لُقمانُ ابنَهُ ـ : يا بُنَيَّ ، إنَّ الدُّنيا بَحرٌ عَميقٌ ، قَد هَلَكَ فيها عالَمٌ كَثيرٌ ، فَاجعَل سَفينَتَكَ فيهَا الإِيمانَ ، وَاجعَل شِراعَهَا التَّوَكُّلَ ، وَاجعَل زادَكَ فيها تَقوَى اللّه‏ِ ، فَإِن نَجَوتَ فَبِرَحمَةِ اللّه‏ِ ، وإن هَلَكتَ فَبِذُنوبِكَ

ـ در پندهاى لقمان عليه السلام به پسرش ـ : اى پسرم! دنيا، درياى عميقى است كه بسيارى در آن هلاك گرديده ‏اند . پس كشتى ‏ات را در دنيا، ايمان به خدا قرار بده و بادبان آن را توكّل بر خدا، و توشه راهت را تقواى خداوند عز و جل قرار بده؛ اگر نجات يافتى، از رحمت خداست و اگر هلاك شدى، به سبب گناهانت خواهد بود

بحار الأنوار : ج 13 ، ص 411 ، ح 2

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3462