کتابخانه احادیث شیعه

231. تجاوز از حدود، ظلم است

با كسانى كه با شما مى جنگند، در راه خدا بجنگيد، و از حدّ تجاوز نكنيد، زيرا خداوند تجاوزكاران را دوست ندارد.
نمایش منبع
در حقيقت، گرامى ترين مرگ، كشته شدن [در راه خدا] است و سوگند به آن كه جان على بن ابى طالب در دست اوست، [تحمّل] هزار ضربت شمشير، براى من، آسان تر از آن است كه در غير طاعت خدا، در بستر، جان دهم.
نمایش منبع
رسول خدا صلي الله عليه و آله از مسموم كردنِ شهرهاى مشركان، نهى فرمود.
نمایش منبع
فراريانِ [صحنه] جنگ را تعقيب نكنيد و بر زخمى شدگان، شمشير نكشيد و هر كس درِ خانه اش را بست، در اَمان است.
نمایش منبع
رسول خدا، هرگاه تصميم مى گرفت كه گروهى را براى جنگ بفرستد، آنها را فرا مى خواند و پيش روى خويش مى نشاند و مى فرمود: با نام خدا و براى خدا و در راه خدا و بر دين رسول خدا برويد و كينه توزى نكنيد و كُشته هاى دشمن را مُثله نكنيد (گوش و بينى و ساير اعضاى بدنشان را نبُريد) و پيمان شكنى نكنيد و پيرمردِ از كار افتاده و كودك و زنى را نكشيد و درختى را قطع نكُنيد ـ مگر وقتى كه چاره اى جز آن نباشد ـ و اگر مسلمانِ دون پايه يا عالى رتبه اى يكى از مُشركان را پناه داد، آن مشرك، در پناه اسلام است تا كلام خدا را بشنود. پس از آن، اگر از شما پيروى كرد [و مسلمان شد]، برادر دينى شماست و اگر امتناع ورزيد، او را به پناهگاهش برسانيد و از خدا بخواهيد كه در فرصت ديگرى، شما را بر او چيره سازد.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق عليه ‏السلام : :

يَعيشُ النّاسُ بِاِحْسانِهِمْ اَكْثَرَ مِمّا يَعيشونَ بِاَعْمارِهِمْ وَ يَموتون بِذُنوبِهِمْ اَكْثَرَ مِمّا يَموتونَ بِآجالِهِمْ؛

مردم، بيشتر از آن‏كه با عمر خود زندگى كنند، با احسان و نيكوكارى خود زندگى مى‏ كنند و بيشتر از آن‏كه با اجل خود بميرند، بر اثر گناهان خود مى‏ ميرند.

دعوات الراوندى: ص 291، ح 33

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3459