کتابخانه احادیث شیعه

257. بزرگ ترين مصيبت ها، نادانى است

بعضى از مردم سخنان بيهوده و باطل را مى خرند تا مردم را از روى نادانى، از راه خدا گمراه سازند و آيات الهى را مسخره كنند، براى آنان عذابى خواركننده خواهد بود.
نمایش منبع
ساز و آواز، از جمله گناهانى است كه خداوند ـ عزّ و جلّ ـ براى آن وعده آتش داده است، آن جا كه مى فرمايد: «و از مردم كسانى هستند كه سخن بيهوده را مى خرند تا مردم را از روى نادانى از راه خدا گمراه سازند و آيات الهى را مسخره كنند؛ براى آنان عذابى خوار كننده خواهد بود».
نمایش منبع
هر كس تو را با باطل خشنود سازد و به كارهاى سرم گرم كننده و غير جدّى تشويق كند، به تو خيانت كرده است.
نمایش منبع
عبد الاعلى: از امام صادق عليه السلام درباره اين سخن خداى ـ عزّ و جلّ ـ پرسيدم كه مى فرمايد: «از پليدى بُت ها، دورى كنيد و از گفتار باطل، اجتناب ورزيد». فرمودند: پليدى بت ها، شطرنج است و گفتار باطل، ساز و آواز. عرض كردم: منظور از سخن بيهوده در آيه «و از مردم كسانى هستند كه سخن بيهود مى خرند» چيست؟ فرمودند: يكى از نمونه هاى آن، ساز و آواز است.
نمایش منبع
حدیث روز 

پيامبر اکرم صلى‏ الله‏ عليه ‏و ‏آله :

مَنْ أَرَادَ أَنْ يَنْـظُرَ اِلى آدَمَ فى عِلْمِهِ وَ اِلى نُوحٍ فى تَقْواهُ وَ اِلى اِبْراهيـمَ فى حِلْمِهِ وَ اِلى مُوسى فى هَيْبَتِهِ وَ اِلى عيسى فى عِبادَتِهِ فَلْيَنْظُرْ اِلى عَلِىِّ بْنِ اَبى طالبٍ

هر كه مى‏ خواهد به « آدم » و علم او و « نوح » و تقواى او و « ابراهيم » و بردبارى او و « موسى » و هيبت او و « عيسى » و عبادت او بنگرد، به « على بن‏ ابى طالب » بنگرد

ارشاد القلوب :ص 217

چهل حدیث « سیره علوی » علیه السلام

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3454