کتابخانه احادیث شیعه

277. اضافه بدهيد نه كم

واى بر كم فروشان! آنان كه وقتى براى خود چيزى از مردم پيمانه مى گيرند، به طور كامل مى گيرند ولى هنگامى كه براى ديگران پيمانه يا وزن مى كنند، كم مى گذارند. آيا آنان گمان ندارند در روزى بزرگ [براى حساب] برانگيخته خواهند شد.
نمایش منبع
بدون ترديد، هر كس با سوگند [دروغ]، مال مسلمانى را به چنگ آوَرَد، خداوند، بهشت را بر او حرام و جهنّم را بر او واجب مى گردانَد. گفتند: اى پيامبر خدا! حتّى اگر مالى اندك [و ناچيز] باشد؟! فرمودند: اگر چه مسواكى از [چوب ]درخت اَراك باشد.
نمایش منبع
خداوند ـ عزّ و جلّ ـ در ميان گذشتگانِ شما، كسى را آمُرزيد كه در خريد و فروش و در دادن و پس گرفتن قرض، آسان گير بود.
نمایش منبع
امير المؤمنين عليه السلام از جايى عبور مى كردند كه ديدند دخترى از قصّاب، گوشت خريده است و مى گويد: سنگين تر بِكِش. امير المؤمنين عليه السلام به قصّاب فرمودند: بيشتر بده؛ چرا كه اين كار، بركت [دارايى ات] را بيشتر مى كند.
نمایش منبع
چون پس از من زنا زياد شود، مرگ ناگهانى زياد مى شود و چون كم فروشى كنند، خداوند آنان را به قحطى و كمبود مبتلا مى گرداند و چون زكات ندهند، زمين، بركات خود مانند غلات و ميوه ها و معادن را از آنان دريغ مى دارد و چون در قضاوت، ستم نمايند، بر ظلم و تجاوز، يكديگر را يارى كنند و چون عهد و پيمان ها را بشكنند، خداوند دشمنشان را بر آنان مسلّط كند ... .
نمایش منبع
حدیث روز 

امام علی علیه السلام : :

مَنْ تَذَكَّرَ بُعْدَ السَّفَرِ اسْتَعَدَّ؛

هر كس دورى سفر (قيامت) را ياد كند آماده راه گردد.

نهج البلاغه: ص 1222، حکمت 272

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3461