کتابخانه احادیث شیعه

شتاب كارى

صفحه اختصاصي حديث و آيات الإمامُ عليٌّ عليه السلام : و اللّه ُ سُبحانَهُ يَقولُ : «ما فَرَّطْنا في الكِتابِ مِنْ شَيءٍ» .حديث ، و فيهِ تِبيانٌ لِكُلِّ شَيءٍ، و ذَكَرَ أنَّ الكِتابَ يُصَدِّقُ بَعضُه بَعضا، و أنَّهُ لا اختِلافَ فيهِ فقالَ سُبحانَهُ : «و لَوْ كانَ مِنْ عِندِ غَيرِ اللّه ِ لَوَجَدوا فيهِ اخْتِلافا كَثيرا» .حديث
امام على عليه السلام : خداوند سبحان مى فرمايد: «ما در اين كتاب هيچ چيز را فرو نگذاشته ايم» و در آن بيان همه چيز آمده است و يادآور شده كه آيات قرآن، يكديگر را تصديق مى كنند و اختلاف و نا همخوانى در آن وجود ندارد. خداوند سبحان فرموده است: «اگر از ناحيه غير خدا بود، هر آينه در آن اختلاف زيادى مى يافتند».
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : مردم را، در حقيقت، شتابزدگى به هلاكت افكنده است. اگر مردم آرام و از شتاب كارى به دور بودند هيچ كس هلاك نمى شد.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هركه تأنّى ورزد به مطلوب رسد، يا به آن نزديك شود و كسى كه شتاب كند به خطا رود، يا در آستانه خطا قرار گيرد.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : درنگ از [صفات ]خداست و شتاب كارى از [خصلتهاى ]شيطان.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : شتاب كارى، موجب لغزش است.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : با شتابزدگى، لغزشها زياد مى شود.
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در سفارش هنگام مرگ به فرزندش حسن عليه السلام ـ فرمود : تو را از شتاب در گفتار و كردار نهى مى كنم.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : آدم شتابكار دچار اشتباه مى شود، هرچند به مطلوب برسد. كسى كه با آرامش كار كند، كارش صحيح است گر چه هلاك شود.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : كسى كه با آرامش كار كرد به مطلوب رسيد، يا بدان نزديك شد. شتابكار به خطا رفت، يا بدان نزديك شد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : آرامش در كردار، از اشتباهكارى در امان مى دارد و انديشيدن در گفتار، از لغزش.
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در سفارش به فرزند خود حسن عليه السلام ـ فرمود : بدى را به تأخير افكن؛ زيرا هر زمان بخواهى مى توانى آن را جلو اندازى.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : به تأخير افكندن بدى، خود نوعى به دست آوردن (رساندن) خوبى است.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : اى بنده خدا! در عيبجويى هيچ كس به خاطر گناهش، شتاب مكن؛ زيرا ممكن است آمرزيده شده باشد. ولى در مورد خودت، از گناه كوچكى هم كه كرده اى ايمن مباش؛ چرا كه شايد براى همان گناه عذاب شوى.
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در فرمان ولايت مصر به مالك اشتر ـ فرمود : در پذيرفتن سخنان سعايت كننده، شتاب به خرج مده؛ زيرا سعايت كننده بدخواه است، هرچند خود را خيرخواه جلوه دهد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : به تأخير افكندن كيفر، نشانه كمال بردبارى است.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام علی علیه السلام : :

اِذا هِبْتَ اَمْرا فَقَعْ فيهِ فَاِنَّ شِدَّةَ تَوَقّيهِ اَعْظَمُ مِمّا تَخافُ مِنْهُ؛

هرگاه از كارى هراس و بيم داشتى، خود را در آغوش همان كار بيفكن، چرا كه سختى پرهيز و هراس، بزرگتر از خود آن چيزى است كه از آن مى‏ ترسى.

نهج البلاغه، حكمت 175

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3461