کتابخانه احادیث شیعه

پرهيز از پوشيده داشتن دانش

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : پوشاننده دانش را همه اشياء، حتى ماهى دريا و مرغ هوا، لعنت مى كنند.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر مردى كه خداوند به او دانشى دهد و او آن را، با اين كه مى داند، مخفى نگه دارد، در روز قيامت در حالى كه لگامى از آتش بر او زده شده است خداوند عزّ و جلّ را ديدار كند.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس از دانشى سودمند برخوردار باشد و آن را مخفى نگه دارد، در روز قيامت خداوند بر او لگامى از آتش زند.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس دانشى را كه خداوند آن را براى كار دين ـ در كار مردم ـ سودمند قرار داده است، مخفى نگه دارد، در روز رستاخيز خداوند لگامى از آتش بر او زند.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر گاه پسينيان اين امت پيشينيان آن را لعنت كنند، هر كس حديث را مخفى نگه دارد، آنچه را خداوند نازل فرموده است مخفى نگه داشته است.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : مبادا بفهمم كسى از شما علم و اطلاعى داشته باشد و از ترس مردم آن را كتمان كند.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : خداوند عزّ و جلّ، به هيچ عالمى دانشى نداد مگر اين كه از او پيمان گرفت كه آن را از هيچ كس مخفى نكند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : هر كس دانش را پنهان نگه دارد، مانند شخصى است كه نادان باشد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عالمى كه علم خود را مخفى نگه دارد، در روز قيامت با گَندترين بو برانگيخته شود و [در دنيا] همه جنبندگان، حتى جنبندگان ريز روى زمين، او را لعن و نفرين كنند.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام حسین عليه ‏السلام :

وُجِدَ لَوحٌ تَحتَ حائِطِ مَدينَةٍ مِنَ المَدائِنِ فيهِ مَكتوبٌ: أنَا اللّهُ لا إلهَ إلّا أنَا ومُحَمَّدٌ نَبِيّي، عَجِبتُ‏ لِمَن أيقَنَ بِالمَوتِ كَيفَ يَفرَحُ! وعَجِبتُ لِمَن أيقَنَ بِالقَدَرِ كَيفَ يَحزَنُ! وعَجِبتُ لِمَنِ اختَبَرَ الدُّنيا كَيفَ يَطمَئِنُّ [إلَيها]! وعَجِبتُ لِمَن أيقَنَ بِالحِسابِ كَيفَ يُذنِبُ!

لوحى زير ديوار شهرى از شهرها يافت شد كه در آن نوشته بود: من، خدايم و خدايى جز من نيست و محمّد، پيامبرِ من است. در شگفتم كسى كه به مرگ يقين دارد، چگونه شادمانى مى ‏كند؟! و در شگفتم كسى كه به تقدير يقين دارد، چگونه غمگين مى‏ شود؟! و در شگفتم كسى كه دنيا را آزموده، چگونه به آن اطمينان مى‏ كند؟! و در شگفتم كسى كه به محاسبه يقين دارد، چگونه گناه مى‏ كند؟!

عيون أخبار الرضا عليه‏ السلام: ج 2 ، ص 44 ، ح 158

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3454