کتابخانه احادیث شیعه

تشويق به عمل

امام على عليه السلام : به جِد، عمل كنيد و حتما آن را به پايانش رسانيد و در آن پايدارى كنيد، آن گاه سختْ شكيبايى ورزيد و به راستى پارسا باشيد. همانا شما را پايانى است؛ پس، خود را به آن پايان (بهشت) رسانيد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : شما به انجامِ درست و صحيح كارها نيازمندتريد تا درست و فصيح ادا كردن سخنان.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : هر كه كار كند نيرومندتر شود و هر كه در كار كوتاهى ورزد، سستى او [در كارها ]افزوده شود.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : شرافت و بزرگى نزد خداوند سبحان به نيكويى كردارهاست، نه به نيكويى گفتارها.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : علم، راهنماييت مى كند و عمل تو را به هدف مى رساند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : با كار است كه پاداش به دست مى آيد،نه با تنبلى.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : هر كس عملش او را عقب بيندازد، نسبش [حَسَبَش] او را شتابان نَبَرد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عمل، شعار مؤمن است.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عمل، همسفرِ شخصِ برخوردار از يقين است.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عمل، كاملترين خَلَف [انسان ]است.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : دين اندوخته است و دانش راهنما.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : با نيكويى كردار است كه ميوه دانش چيده مى شود نه با زيبايى گفتار.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : مردى خدمت پيامبر خدا صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد : چه چيز حجّت نادانى را از من دور مى كند؟ فرمود : دانش. عرض كرد : چه چيز حجت دانش را از من دور مى سازد؟ فرمود : عمل.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : چونان كسى مباش كه بدون عمل به آخرت اميد مى بندد··· مردمان نيك كردار را دوست مى دارد، اما اعمال آنها را انجام نمى دهد، گنهكاران را دشمن دارد اما خود در جرگه آنهاست··· براى ديگرى به گناهى كمتر از گناه خود ترسان مى شود و براى خود بيش از كردارش اميد پاداش دارد··· در كار [نيك] كوتاهى مى ورزد و در درخواست پاداش اصرار مى كند··· حرف زياد مى زند و عمل كم مى كند!
نمایش منبع
امام على عليه السلام : ـ در وصف پارسايان ـ فرمود : آنان گروهى از مردم دنيا بودند، اما دنيايى نبودند. در دنيا چونان كسانى زيستند كه اهل دنيا نيستند. در دنيا بر اساس بينش عمل كردند و از آنچه مى ترسيدند پيشى گرفتند و پيش از آن كه مرگ به سراغشان آيد به عمل پرداختند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : اكنون كه در فراخناى زندگى هستيد و نامه هاى عملتان گشوده و بساط توبه گسترده است و فرارىِ از طاعت خدا به سوى خدا فرا خوانده مى شود و بدكار جاى اميدوارى دارد، عمل كنيد پيش از آن كه چراغ عمل خاموش شود و فرصت از كف برود.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : نيكوكاران از سخنانى شناخته شوند كه خداوند درباره آنان بر زبان بندگان خويش جارى مى سازد؛ پس بايد كه دوست داشتنى ترين اندوخته در نظر تو اندوختن كار نيك باشد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : عمل كنيد هنوز كه كار [به درگاه خدا] بالا برده مى شود و توبه سود مى بخشد و دعا شنيده مى شود و اوضاع آرام است و قلمها[ى فرشتگان مأمور ثبت اعمال ]در كار ···
نمایش منبع
امام على عليه السلام : رحمت خدا بر شما باد، با توجه به نشانه هاى آشكار حق عمل كنيد؛ زيرا كه اين راهِ روشن، شما را به سراى آرامش (بهشت) مى كشاند و شما در سرايى هستيد كه از روى فرصت و فراغت مى توانيد خشنودى پروردگار را به دست آوريد، در جايى هستيد كه نامه هاى اعمال باز است و قلمها در كار و بدنها سالم و زبانها رها و توبه شنيده مى شود و اعمال پذيرفته مى گردد.
نمایش منبع
امام زين العابدين عليه السلام : محبوبترين شما نزد خداوند عزّ و جلّ نكو كارترين شماست. و كارِ آن كس نزد خداوند پر ارجتر و زيادتر است كه رغبتش به آنچه نزد اوست زيادتر باشد.
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : خداوند در دنيا مردم را به نام پدرانشان خواند تا يكديگر را بشناسند و در آخرت به كردارهايشان، تا سزا داده شوند. پس فرمود : «اى كسانى كه ايمان آورده ايد» «اى كسانى كه كافر شده ايد».
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : اندكى عمل كنيد و بسيار متنعم شويد.
نمایش منبع
امام هادى عليه السلام : مردم در دنيا با اموال سر و كار دارند و در آخرت با اعمال.
نمایش منبع
حدیث روز

امام حسین علیه السلام : :

إنَّ النّاسَ عَبيدُ الدُّنيا، وَ الدّينُ لَعقٌ عَلى ألسِنَتِهِم يَحوطونَهُ ما دَرَّت مَعايِشُهُم، فَإِذا مُحِّصوا بِالبَلاءِ قَلَّ الدَّيّانونَ؛

مردم، بنده دنيايند و به ظاهر، دم از دين مى‏ زنند و تا زمانى كه زندگی‏شان تأمين شود، از آن دفاع می‌كنند؛ امّا چون در بوته آزمايش قرار گيرند، ديندارانْ اندك‏ اند.

تحف العقول، ص245

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469