کتابخانه احادیث شیعه

حقّ پدر بر فرزند

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله ـ در پاسخ به سؤال از حقّ پدر بر فرزندش ـ فرمود : او را به اسم صدا نزند، جلوتر از او راه نرود، پيش از او ننشيند و برايش دشنام نخرد.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : از جمله حقوق پدر بر فرزندش، اين است كه در هنگام خشمِ پدر، در برابرش خشوع كند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : فرزند را بر پدر حقّى است و پدر را بر فرزند حقّى. حقّ پدر بر فرزند اين است كه بجز در معصيت خدا، در هر امرى از او اطاعت كند.
نمایش منبع
امام زين العابدين عليه السلام : اما حقّ پدرت اين است كه بدانى اصل و ريشه تو اوست ؛ زيرا اگر او نبود تو هم نبودى، پس هر خصلت خوشايندى كه در خود ديدى بدان كه ريشه آن نعمت در وجود تو، پدرت مى باشد. بنا بر اين، خدا را بستاى و براى آن نعمت از پدرت سپاسگزار باش ، و نيرويى جز نيروى خدا نيست .
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : پدر و مادر را بر فرزند سه حق است: در همه حال شكرگزار آنان باشد، در هر چه به او امر و نهى مى كنند، بجز در معصيت خدا، اطاعتشان كند و در نهان و آشكار خير خواه آنان باشد.
نمایش منبع
حدیث روز 

امام صادق عليه ‏السلام : :

إذا قامَ القائِمُ عليه ‏السلام حَكَمَ بِالعَدلِ وَارتَفَعَ في أيّامِهِ الجَورُ، وأمِنَت بِهِ السُّبُلُ، وأخرَجَتِ الأَرضُ بَرَكاتِها و رَدَّ كُلَّ حَقٍّ إلى أهلِهِ؛

هرگاه قائم برخيزد، به دادگرى حكم راند و ستم در روزگار او به سر آيد و راه‏ ها امن شود و زمين بركت‏هاى خود را بيرون ريزد و هر حقى به صاحبش داده شود.

كشف الغمة : ج 3 ، ص 255

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3454