عضویت نظرات درباره پايگاه تماس با ما

محبوبترين مردم نزد پيامبر صلى الله عليه و آله

امّ سلمه: يك روز پيامبر صلي الله عليه و آله نشسته بود كه فاطمه قابلمه اى آورد كه در آن كاچى بود. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: على و دو پسرش كجايند؟ فاطمه عرض كرد: در خانه. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: آنان را به سوى من بخوان.
على در حالى كه حسن و حسين جلو او قرار داشتند و فاطمه پيشاپيش آنها در حركت بود سوى پيامبر صلي الله عليه و آله آمدند. پيامبر صلي الله عليه و آله همين كه آنها را ديد عباى خيبرى خود را كه بر بستر بود برداشت و خود را به همراه على و حسن و حسين و فاطمه با آن پوشاند و سپس فرمود: خدايا! اينان اهل بيت من و محبوبترين مردم نزد من هستند، پس پليدى را از آنها دور بدار و كاملاً پاكشان گردان، در اين هنگام خداوند اين آيه را نازل فرمود: «اِنَّما يُريدُ اللّه ُ لِيُذْهِبَ... الآيه» .

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : مردى خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله رسيد و عرض كرد: يا رسول اللّه ! چه كسى نزد تو محبوبتر است؟ پيامبر صلي الله عليه و آله ـ در حالى كه من در كنارش بودم ـ فرمود: اين و دو فرزندش و مادر فرزندانش، آنها از من هستند و من از آنها. ايشان در بهشت با من چنين اند ـ و دو انگشتش را به يكديگر چسباند.

پرینت احادیث

جُميع بن عُمير تيمى: با عمّه ام بر عائشه وارد شديم. از او پرسيدند: چه كسى نزد پيامبر صلي الله عليه و آله از همه محبوبتر بود؟ او گفت: فاطمه. گفتند: از مردان، چه كسى؟ گفت: همسرش كه تا آن جا كه من مى دانم پيوسته روزه دار بود و شب زنده دار.

پرینت احادیث

جميع بن عمير: با مادرم بر عائشه وارد شديم و مادرم درباره على از او پرسيد: او گفت: از مردى مى پرسى كه در نگاه پيامبر خدا صلي الله عليه و آله از همه محبوبتر بود و دختر پيامبر را در خانه داشت كه او هم محبوبترين مردم نزد پيامبر صلي الله عليه و آله بود؟! ديدم كه پيامبر خدا صلي الله عليه و آله على و فاطمه و حسن و حسين را فرا خواند و بر آنها جامه اى افكند و فرمود: خدايا! اينان اهل بيت من هستند، پليدى را از آنها دور كن و كاملاً پاكشان گردان. (عائشه گفت): من به پيامبر نزديك شدم و گفتم: يا رسول اللّه ! من هم در شمار اهل بيت هستم؟ فرمود: كنار برو، تو بر خير و نيكى هستى.

پرینت احادیث 

امام علی عليه ‏السلام :

مـَنْ عـَشِقَ شَيْئاً اَعْشى بَصَرَهُ وَ اَمْرَضَ قَلْبَهُ. فَهُوَ يَنْظُرُ بِعَيْنٍ غَيْرِ صَحيحَةٍ وَ يَسْمَعُ بِاُذُنٍ غَيْرِ سَميعَةٍ؛
آن كس كه به چيزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را كور و قلبش را بيمار مى كند. چنين فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود.

نهج البلاغه: خ 108، ص 330

تعداد كتابها : 111

تعداد احاديث : 45456

تعداد تصاویر : 685

تعداد حدیث روز : 646

تعداد کلید واژه ها : 608

تعداد اعضاء : 3452