کتابخانه احادیث شیعه

محبوبترين مردم نزد پيامبر صلى الله عليه و آله

امّ سلمه: يك روز پيامبر صلي الله عليه و آله نشسته بود كه فاطمه قابلمه اى آورد كه در آن كاچى بود. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: على و دو پسرش كجايند؟ فاطمه عرض كرد: در خانه. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: آنان را به سوى من بخوان.
على در حالى كه حسن و حسين جلو او قرار داشتند و فاطمه پيشاپيش آنها در حركت بود سوى پيامبر صلي الله عليه و آله آمدند. پيامبر صلي الله عليه و آله همين كه آنها را ديد عباى خيبرى خود را كه بر بستر بود برداشت و خود را به همراه على و حسن و حسين و فاطمه با آن پوشاند و سپس فرمود: خدايا! اينان اهل بيت من و محبوبترين مردم نزد من هستند، پس پليدى را از آنها دور بدار و كاملاً پاكشان گردان، در اين هنگام خداوند اين آيه را نازل فرمود: «اِنَّما يُريدُ اللّه ُ لِيُذْهِبَ... الآيه» .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : مردى خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله رسيد و عرض كرد: يا رسول اللّه ! چه كسى نزد تو محبوبتر است؟ پيامبر صلي الله عليه و آله ـ در حالى كه من در كنارش بودم ـ فرمود: اين و دو فرزندش و مادر فرزندانش، آنها از من هستند و من از آنها. ايشان در بهشت با من چنين اند ـ و دو انگشتش را به يكديگر چسباند.
نمایش منبع
جُميع بن عُمير تيمى: با عمّه ام بر عائشه وارد شديم. از او پرسيدند: چه كسى نزد پيامبر صلي الله عليه و آله از همه محبوبتر بود؟ او گفت: فاطمه. گفتند: از مردان، چه كسى؟ گفت: همسرش كه تا آن جا كه من مى دانم پيوسته روزه دار بود و شب زنده دار.
نمایش منبع
جميع بن عمير: با مادرم بر عائشه وارد شديم و مادرم درباره على از او پرسيد: او گفت: از مردى مى پرسى كه در نگاه پيامبر خدا صلي الله عليه و آله از همه محبوبتر بود و دختر پيامبر را در خانه داشت كه او هم محبوبترين مردم نزد پيامبر صلي الله عليه و آله بود؟! ديدم كه پيامبر خدا صلي الله عليه و آله على و فاطمه و حسن و حسين را فرا خواند و بر آنها جامه اى افكند و فرمود: خدايا! اينان اهل بيت من هستند، پليدى را از آنها دور كن و كاملاً پاكشان گردان. (عائشه گفت): من به پيامبر نزديك شدم و گفتم: يا رسول اللّه ! من هم در شمار اهل بيت هستم؟ فرمود: كنار برو، تو بر خير و نيكى هستى.
نمایش منبع
حدیث روز

امام صادق عليه ‏السلام : :

لا تَكسَلوا في طَلَبِ مَعايِشِكُم؛ فَإِنَّ آباءَنا كانوا يَركُضونَ فيها و يَطلُبونَها؛

در طلب معاش خود كاهلى نكنيد كه پدران ما براى آن ‏مى‏دويدند و آن را جستجو مى‏كردند.

الفقيه : 3 / 157 / 3576

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469