عضویت نظرات درباره پايگاه تماس با ما

اصول علم

امام على عليه السلام : كليدهاى دانش و درهاى حكمت و روشنى امر و سخن انجامين نزد ماست.

پرینت احادیث

امام باقر عليه السلام : اگر ما بر اساس نظر و هوى و هوس خود فتوا مى داديم، بدون ترديد نابود مى شديم. ما براى مردم بر اساس اخبار مانده از رسول خدا صلي الله عليه و آله و اصول علمى فتوا مى دهيم كه نزد ماست و هر بزرگى از بزرگ ديگر به ارث برده است و ما آن را مى اندوزيم همچنان كه اين جماعت زر و سيمشان را مى اندوزند.

پرینت احادیث

امام صادق عليه السلام : اگر نبود اين كه خداوند، فرمانبرى از ما و ولايت ما و دوستى ما را واجب كرده است ما شما را بر درهاى خانه مان نمى ايستانديم و به سرايمان واردتان نمى كرديم. به خدا سوگند ما از سر هوى و هوس سخن نمى گوييم و نظر خود را بيان مى داريم و نمى گوييم مگر آن چه خداى ما گفته است و اصولى نزد ماست كه آن را مى اندوزيم، چنان كه اين جماعت زر و سيم خود را مى اندوزند.

پرینت احادیث

محمّد بن مسلم: امام صادق عليه السلام فرمود: همانا پيامبر خدا صلي الله عليه و آله در ميان مردم علوم را بخشيد و پراكنْد ـ امام عليه السلام با دست خود مرتب اشاره مى فرمود ـ ولى اصول علم و دستاويزهاى آن و پرتو و بندهاى آن (كه موجب حفظ آن است) نزد ماست.

پرینت احادیث 

امام صادق عليه ‏السلام:

الإِخوانُ ثَلاثَةٌ: فَواحِدٌ كَالغِذاءِ الَّذي يُحتاجُ إلَيهِ كُلَّ وَقتٍ فَهُوَ العاقِلُ، وَالثّاني في مَعنَى الدّاءِ وهُوَ الأَحمَقُ، والثّالِثُ في مَعنَى الدَّواءِ فَهُوَ اللَّبيبُ؛
برادران، سه گروه‌‏اند: دسته‌‏اى از آنان ، مانند غذايند كه هميشه بدان، نياز است و آن، خردمند است. دسته دوم، مانند بيمارى و آفت است و آن، نادان است. گروه سوم، مانند داروست و آن، حكيم است.

تحف العقول، ص 323

تعداد كتابها : 111

تعداد احاديث : 45456

تعداد تصاویر : 685

تعداد حدیث روز : 646

تعداد کلید واژه ها : 608

تعداد اعضاء : 3432